praga 4
 • Co łączy Becherovkę i Johna Lennona?

 • Jeden dzień to za mało. To była moja pierwsza myśl po powrocie ze stolicy naszych południowych sąsiadów. Praga zachwyca i zaskakuje. Jest pełna kontrastów, nowatorskich pomysłów, tajemniczych zakątków, ale także przepełniona historią, co widać na każdym kroku.

  Miasto w którym wielu artystów, dawnych i współczesnych, odcisnęło swoje piętno. Każdy miłośnik sztuki będzie się czuł w Pradze znakomicie. Trudnowszystkie niesamowite dzieła, które możemy podziwiać zwyczajnie spacerując ulicą. Ilość murali i graffiti jest ogromna. Bynajmniej, nie przypominają one bazgrołów czy niecenzuralnych słów na murze. Obrazy na ścianach praskich budynków poruszają bardzo często ważne i gorące obecnie tematy. W wielu dzielnicach możemy dostrzec pacyfistyczne hasła i symbole, promujące świat bez wojen. Jednym z większych skupisk tego typu prac jest miejsce nazywane ścianą Johna Lennona, która na trwałe wpisała się w krajobraz czeskiej stolicy.
  W latach 80. była ona ważnym symbolem młodzieży sprzeciwiającej się komunistycznemu reżimowi. Oryginalny obraz dawnego członka The Beatles, jak i skargi wypisywane przez mieszkańców, zostały już, niestety, przesłonięte nowymi warstwami farby. Mimo tego obecny efekt na pewno was nie zawiedzie. Na ścianie tej znajduje się szklana skrzyneczka??? (podobna do tej, którą trzeba zbić i nacisnąć przycisk w razie pożaru lub jakiejś niebezpiecznej sytuacji), z tą różnicą, że tu za szybką jest gołąb z gałązką pokoju i napis: In case of war, break glass (w razie wojny zbij szybkę).
  Była to atrakcja, która zrobiła na mnie chyba największe wrażenie. To jeden z najlepszych przykładów na to jak Praga łączy nowoczesność z historią. Według mnie warto tam zajrzeć, zwłaszcza, że to bardzo blisko mostu Karola.
  Jednym z bardziej znanych (a na pewno najbardziej kontrowersyjnych) symboli Pragi jest fontanna autorstwa Davida Cernego ,,Sikający”. Została ona zbudowana w 2004 z okazji wejścia Czech do Unii Europejskiej i przedstawia dwóch mężczyzn załatwiających swoje potrzeby na czeskie granice. Według autora oddawanie moczu jest czynnością przyjemną i, jak sam mówi, nie miał zamiaru nikogo obrazić. Pokazuje on też ogromny dystans Czechów do samych siebie oraz własnej historii. Fontanna znajduje się naprzeciwko muzeum Franza Kafki. Przykładów nieszablonowego podejścia do sztuki w Pradze jest pełno, zainteresowani na pewno łatwo je znajdą. Jednak jeśli wolicie bardziej tradycyjne zwiedzanie, prażanie proponują olbrzymi wybór galerii sztuki z pracami autorstwa wielkich nazwisk jak Mucha, Warhol czy Dali. Wyjątkowego klimatu praskim ulicom dodają uliczni muzycy. Stojąc pod wcześniej wspomnianą ścianą Lennona, moje oczy dostrzegły chłopaka z gitarą akustyczną i grającego Here comes the sun.
  Przechadzając się po Hradczanach mogłam słuchać anielskiego głosu dziewczyny trzymającej w swoich dłoniach harfę. Wszystko to sprawiało, że czułam się jak we śnie i zdecydowanie nie chciałam się budzić.
  Golonka, kaczka, knedliki, zasmażana kapustka no i przede wszystkim pyszne piwo… Aż ślinka leci, nieprawdaż?Jeśli sztuka Cię nie przekonuje, to czeska kuchnia na pewno sprawi, że wyjedziesz stąd usatysfakcjonowany. Tradycyjne potrawy można dostać w dziesiątkach barów i restauracji. Warto jednak patrzeć na ceny, gdyż tą samą pysznie wyglądając kaczkę możemy zjeść w wielu miejscach za zupełnie inne pieniądze. Ceny zaczynają się od ok. 250 CZK (czyli ok. 40 zł). Jednak jeśli nasz budżet jest mniej zasobny to spokojnie znajdziemy tańsze potrawy, zwłaszcza dalej od centrum. Czesi uwielbiają swoje polevki (zupy) czy (uwaga, uwaga) smażony ser. Będąc w stolicy i nie skosztować rozpływającej się w ustach golonki i zagryźć to wszystko ziemniaczanym knedlikiem jest po prostu grzechem! Po udanym obiadku, z pełnym żołądkiem najlepiej popić czymś mocniejszym (oczywiście tylko w celach zdrowotnych). Takich trunków w Czechach nie brakuje. Śliwowicę czy becherovkę (typowo czeski likier z ziół) dostaniemy w każdej knajpie, zazwyczaj w przystępnej cenie. Odwiedzając Pragę w sezonie chłodniejszym, mieszkańcy proponują gościom jeszcze dwa przyjemne napoje, a mianowicie grzane wino, które zdecydowanie umila atmosferę oraz gorącą czekoladę z whiskey. Łasuchy też będą zadowolone, gdyż zapach Trdelnika nie opuszcza nas na krok, gdy spacerujemy po Starym Mieście. Ciasto pochodzące oryginalnie ze Słowacji, przypomina komin naładowany czekoladą i innymi pysznościami. Warto dodać, że ich cena jest dość przystępna (ok. 60/70 CZK).
  W Pradze organizowane są też targowiska z muzyką na żywo i pysznym, domowym „fast foodem”, gdzie można skosztować tradycyjnych serów, wina i piwa. Wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody nad samym brzegiem Wełtawy. Podsumowując: sztuka wspaniała, ludzie życzliwi, jedzenie pyszne, trunki bardzo dobre. Przyjeżdżajcie!
  Praga dostaje ode mnie piątkę z plusem za wszystkie udogodnienia, które czekają na potencjalnych turystów. Punktów informacyjnych z darmowymi mapkami i rozpiską wszystkich atrakcji nie brakuje. Ludzie również są bardzo pomocni i zawsze chętnie wskażą drogę. Ważnym aspektem jest też komunikacja miejska. Metro dojeżdża praktycznie wszędzie. Jest najszybszym sposobem na przemieszczanie się po stolicy i jednym z tańszych. Bilety (dostępne również na autobusy i tramwaje) kosztują 24CZK za 30 minut, jednak gdy planujemy weekendowy wypad najlepiej kupić bilet trzydniowy za 310CZK. Częstotliwość i bliskość komunikacji, pozwala nam zarezerwować hotel w nieco oddalonej od centrum dzielnicy, po niższych cenach i bez problemów z dotarciem do serca miasta. Gorzej mają ci, którzy przyjeżdżają samochodem i chcą parkować. Bardzo drogo i i w zasadzie brak miejsc.
  Moje oczekiwania względem Pragi były spore. Opinie przyjaciół, którzy są zachwyceni stolicą Czech są teraz dla mnie w pełni zrozumiałe i uzasadnione. Niestety, moja wizyta była zbyt krótka by móc w pełni nacieszyć się pięknem tego miasta i odkryć jego wszystkie tajemnice. Zdecydowanie tam wrócę, nie widzę innej opcji.
  KK

Dodaj komentarz